REKLAMA

Juliana Grigoryan wyśpiewała arią Rusałki I Nagrodę na słynnych Operaliach

Armeńska sopranistka, triumfatorka ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, zdobyła I Nagrodę w kategorii głosów żeńskich. W kategorii głosów męskich uhonorowano amerykańskiego tenora Anthony’ego Leóna.

Pierwsza edycja Operaliów odbyła się w 1993 roku, pomysłodawcą był słynny tenor Plácido Domingo. Laureatami byli wtedy m. in. Inva Mula, Ainhoa Arteta i Nina Stemme. To jeden z najważniejszych konkursów wokalnych na świecie, a jego zwycięzcy mają wspaniałe kariery wokalne. Nagrodzeni to m. in.: José Cura, Joyce DiDonato, Dimitra Theodossiou, Rolando Villazon, Joseph Calleja, Erwin Schrott, Dmitri Korchak, Sonya Yoncheva, Pretty Yende, Ludovic Tézier, Eric Owens, Lisette Oropesa, Olga Peretyatko, John Osborn, Aida Garifullina czy Rosa Freola.

Co roku Operalia organizowane są w innym mieście. W tym roku młodzi artyści walczyli w Rydze, w dniach 24-20 października. W 2009 roku nagrodę „Culturarte Prize” zdobył Arnold Rutkowski, jest to jedyny Polak nagrodzony w Operaliach, była to edycja w Budapeszcie.

Juliana Grigoryan w czerwcu 2022 roku zdobyła Grand Prix w 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Udzielając wypowiedzi dla „Orfeo” mówiła, że: to jej pierwszy konkurs o randze międzynarodowej i jest bardzo zaskoczona, jak dużo pomocy i życzliwości otrzymała zarówno od organizatorów konkursu, jak i wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie.

Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.

Juliana Grigoryan, Plácido Domingo i Anthony León © Evija Trifanova, Latvian National Opera
Juliana Grigoryan, Plácido Domingo i Anthony León © Evija Trifanova, Latvian National Opera
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne