REKLAMA

„Carmen” w czasach hiszpańskiej wojny domowej. Premiera arcydzieła Georgesa Bizeta w Operze Bałtyckiej 7 czerwca 2024 roku

Będzie to piąta realizacja tej opery na scenie Opery Bałtyckiej. „Carmen” wyreżyseruje Paweł Szkotak, a muzyczne kierownictwo sprawować będzie Yaroslav Shemet. W partię tytułową wcielą się Joanna Motulewicz i Katarzyna Nowosad.

„Carmen” to jedna z najpopularniejszych oper w historii gatunku. To tytuł, który zawsze budzi ogromne zainteresowanie i daje duże możliwości interpretacyjne, a zmysłowa, pełna ognia i miłości Carmen jest postacią wymykającą się jednoznacznej ocenie. Paweł Szkotak postanowił, zgodnie z oryginałem (opowiadaniem Prospera Mérimée) umieścić akcję w Hiszpanii, ale przenieść swoją inscenizację w czasy rozgrywającej się w latach 30. wojny domowej. Do władzy doszedł wtedy generał Franco. Autorem scenografii będzie Damian Styrna, a kostiumów Sylwester Krupiński, który współpracował ze Szkotakiem przy „Don Pasquale”, ostatniej produkcji otwierającej XXX Bydgoski Festiwal Operowy. Za reżyserię świateł odpowiadać będzie Bogumił Palewicz, multimedia Eliasz Styrna, a ruch sceniczny Iwona Runowska.

Paweł Szkotak (reżyseria) i Joanna Motulewicz (Carmen) © K. Mystkowski / KFP
Paweł Szkotak (reżyseria) i Joanna Motulewicz (Carmen) © K. Mystkowski / KFP

W partii tytułowej wystąpią Joanna Motulewicz, która w tym sezonie z sukcesem interpretowała tę rolę w Bielefeld w Niemczech oraz Katarzyna Nowosad, dla której będzie to pierwsze zmierzenie się z postacią sewilskiej uwodzicielki. Nieszczęśliwego, opętanego kochanka kreować będą Arnold Rutkowski i Rafał Bartmiński, torreadora Escamilla Viktor Yankovskyi i Tomasz Rak. Micaëlę zaśpiewają Gabriela Legun i Ruslana Koval.

Próby do „Carmen" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku © K. Mystkowski / KFP
Próby do „Carmen” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku © K. Mystkowski / KFP

W nowej produkcji pojawią się także Remigiusz Łukomski i Michał Romanowski (Zuniga), Jan Żądło i Adam Zaremba (Moralès), Sylwia Salamońska i Hanna Okońska (Frasquita), Iwona Wall i Gabriela Celińska-Mysław (Mercédès), Michał Kutnik i Łukasz Kózka (Le Dancaïre) oraz Aleksander Zuchowicz i Piotr Maciejowski (Le Remendado). W spektaklu biorą udział dzieci z Operowego Chóru Dziecięcego oraz chóru Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Baletem, Chórem i Orkiestrę Opery Bałtyckiej zadyryguje Yaroslav Shemet.

Premiera w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, z udziałem Joanny Motulewicz, Arnolda Rutkowskiego, Gabrieli Legun i Tomasza Raka odbędzie się 7 czerwca 2024 roku. Kolejne spektakle w sezonie 2023/24 planowane są 8, 9, 11, 14, 15 i 16 czerwca 2024 roku.

Będzie to piąta realizacja „Carmen” w historii Opery Bałtyckiej (wcześniejsze premiery miały miejsce w 1963, 1973, 1994 i 2012 roku).

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne