REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Daniel Mirosław jako Jagon w „Otellu” Giuseppe Verdiego na scenie Staatsoper Hannover

Polski baryton występuje we wznowieniu „Otella” Giuseppe Verdiego prezentując demoniczną rolę Jagona. Partnerować mu będą hiszpański tenor Xavier Moreno jako Otello i uzbekistańska sopranistka Barno Ismatullaeva. Spektakle poprowadzi James Hendry.

Daniel Mirosław jest absolwentem Juilliard School w Nowym Jorku, Guildhall School of Music and Drama w Londynie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. W bieżącym sezonie 2023/24 artysta zadebiutuje w Theatre an der Wien w roli Ojca Laurentego w „Romeo i Julii” Charlesa Gounoda oraz jako Alfio w „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego i Tonio w „Pajacach” Ruggero Leoncavalla w operze w Tulonie, zaśpiewa także Scarpię w „Tosce” w Santiago w Chile.

W ubiegłym sezonie Daniel Mirosław wystąpił m. in.: w roli Gerarda w „Andrea Chénier” Umberto Giordano w Sankt-Gallen, wcielił się w Wodnika w „Rusałce” Antonína Dvořáka oraz tytułowego bohatera w „Bajka o carze Sałtanie” Nikołaja Rimskiego – Korsakowa w operze w Hanowerze.

Daniel Mirosław (Jago) i Sunnyboy Dladla (Otello) w „Otellu" Giuseppe Verdiego w Hanowerze © Sandra Then
Daniel Mirosław (Jago) i Sunnyboy Dladla (Otello) w „Otellu” Giuseppe Verdiego w Hanowerze © Sandra Then

Rozpoczynał karierę jako bas, ale jego głos ewoluował do barytonu. Urodził się w Warszawie. W 2015 roku zadebiutował w Carnegie Hall w roli Don Fernanda w „Fideliu” Ludwiga van Beethovena oraz jako Oroe w „Semiramidzie” Gioachina Rossiniego w Moskiewskiej Sali Czajkowskiego. W latach 2016 – 2018 roku był członkiem zespołu opery we Frankfurcie. Od sezonu 2019 / 2020 jest członkiem zespołu opery w Hanowerze. Występował na tej scenie m.in. jako Don Basilio w „Cyruliku sewilskim” Gioachino Rossiniego, Escamillo w „Carmen” Georgesa Bizeta, Dulcamara w „Napoju miłosnym” Gaetano Donizettiego i tytułowy Figaro w „Weselu Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Premiera „Otella” miała miejsce w 2021 roku, autorem inscenizacji jest turecko – niemiecki reżyser Immo Karaman, za scenografię odpowiedzialny jest Etienne Pluss, kostiumy Gesine Völlm, choreografię Fabian Posca, światła Susanne Reinhardt. Wystąpią m. in.: Xavier Moreno (Otello), Barno Ismatullaeva (Desdemona, artystka kreowała w ubiegłym sezonie Madame Butterfly na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), Marco Lee (Cassio), Ruzana Grigorian (Emilia). W partię Lodovica wcieli się młody polski bas Jakub Szmidt.

Daniel Mirosław © Barbara Aumueller
Daniel Mirosław © Barbara Aumueller

Daniel Mirosław na scenie opery w Hanowerze wystąpi jako Jagon jeszcze w pięciu spektaklach: 22 i 29 grudnia 2023 roku oraz 7, 14 i 18 stycznia 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne