REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Łukasz Załęski powtórnie w roli Pinkertona na Festiwalu w Bregencji

Po raz drugi i ostatni podczas Bregenzer Festpiele na wielkiej scenie zbudowanej na Jeziorze Bodeńskim odbędą się przedstawienia „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego. Łukasz Załęski, po debiucie w Bregencji w ubiegłym roku powraca w tym sezonie do tej produkcji.

Pływająca scena z amfiteatrem na świeżym powietrzu nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego jest miejscem, w którym odbywają się wielkie przedstawienia operowe. Jeśli pogoda nagle się zepsuje, 1700 z 6900 widzów może zostać przeniesionych do pobliskiego teatru. Każda produkcja gości tu przez dwa sezony. Poprzednio był to „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, za rok pokazany tu zostanie (dwukrotnie, w roku 2024 i 2025) „Wolny strzelec” Carla Marii von Webera.

„Madama Butterfly” w ubiegłym roku została wystawiona na tej scenie po raz pierwszy w historii bregenckiego festiwalu. Spektakularny spektakl w reżyserii Andreasa Homoki, dyrektora artystycznego Opernhaus w Zurychu, zyskał znakomite recenzje, pisałem też o nim na portalu ORFEO. Wszystko rozgrywa się na pogiętej kartce papieru, unoszącej się jak piórko nad wodami jeziora. Ale w rzeczywistości dekoracja waży 300 ton i zajmuje ponad 1300 metrów kwadratowych. Piękną produkcję, w scenografii Michaela Levine’a i kostiumami Anthony’ego McDonalda sfilmowano, pokazano ją w austriackiej telewizji. W Warszawie transmisję można było obejrzeć podczas 23. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne „Tańcz Ogrody”.

Elena Giuseva (Butterfly) i Łukasz Załeski (Pinkerton) © Bregenzer Festspiele / Karl Forster
Elena Giuseva (Butterfly) i Łukasz Załeski (Pinkerton) © Bregenzer Festspiele / Karl Forster

Łukasz Załęski wystąpi na scenie Bregenzer Fespiele dziewięć razy: 21, 26, 29 lipca i 2, 5, 10, 13, 16 oraz 20 sierpnia 2023 roku. Cio-Cio-San śpiewają Elena Guseva, Barno Ismatullaeva, która w maju 2023 roku wystąpiła w tej roli na scenie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz Anna Princeva. W Suzuki wcielą się Fleuranne Brockway, Aytaj Shikhalizada i Annalisa Stroppa. Wystąpią także m. in. Domen Križaj, Brett Polegato i Yngve Søberg (Sharpless), Spencer Lang i Taylan Reinhard (Goro), Omer Kobiljak i Patrik Reiter (Książę Yamadori). Pinkertona, oprócz Łukasza Załęskiego kreować będą Otar Jorjikia i Denys Pivnitskyi. Spektaklami dyrygują Enrique Mazzola i Yi-Chen Lin. Przy tej produkcji współpracowała też polska pianistka, Anna Marchwińska, która przygotowywała solistów.

Łukasz Załęski w sezonie 2022/2023 zadebiutował Tiroler Landestheater w Innsbrucku jako Szujski w „Borysie Godunowie” M. Musorgskiego; zadebiutował w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu (LNOBT) w Wilnie jako Książę Mantui w „Rigoletcie”. Na tej scenie zaśpiewał też Alfreda w „Traviacie”. W Polsce tenor wystąpił m. in w premierach „Fausta” w Operze Nova w Bydgoszczy oraz „Rigoletta” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Elena Guseva (Butterfly) i Łukasz Załeski (Pinkerton) © Bregenzer Festspiele / Karl Forster
Elena Guseva (Butterfly) i Łukasz Załeski (Pinkerton) © Bregenzer Festspiele / Karl Forster
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne