REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Krystian Adam jako tytułowy Orfeusz w premierze opery Claudia Monteverdiego w Operze w Zurychu

Polski tenor wystąpi 17 maja 2024 roku w premierze „Orfeusza”, pierwszej opery Claudia Monteverdiego w Operze w Zurychu. Spektaklem w inscenizacji Evgeny’a Titova zadyryguje Ottavio Dantone. W tym sezonie spektakl, w maju i czerwcu, zostanie pokazany dziewięciokrotnie.

Krystian Adam Krzeszowiak studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz w Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Mediolanie u prof. Rity Orlandi-Malaspiny. Na scenie operowej zadebiutował partią Hrabiego Almavivy w „Cyruliku sewilskim” Gioachina Rossiniego w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Następnie śpiewał główne role w „Łaskawości Tytusa” Wolfganga Amadeusza Mozarta i w „Sekretnym małżeństwie”’ Domenico Cimarosy. W 2017 roku wziął udział w „Vespro della Beata Vergine” w „Monteverdi 450 Project” w wykonaniu English Baroque Soloists pod batutą Sir Johna Eliota Gardinera. Na scenach zagranicznych występuje jako Krystian Adam. Jego żoną jest sopranistka Natalia Rubiś.

Krystian Adam jako Orfeusz w Operze w Zurychu © Monika Ritterhaus
Krystian Adam jako Orfeusz w Operze w Zurychu © Monika Ritterhaus

Występował m.in.: w Teatro Real w Madrycie, w Opéra Royale de Versailles, La Scali w Mediolanie, w Teatro La Fenice w Wenecji, Royal Opera House w Londynie, w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Operze Rzymskiej, na Festiwalu Händlowskim w Halle oraz na festiwalu w Salzburgu. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Rinaldo Alessandrini, Giovanni Antonini, Fabio Biondi, Ivor Bolton, Fabio Bonizzoni, Riccardo Chailly, Teodor Currentzis, Vaclav Luks, Dabiel Oren, Raphael Pichon, Andreas Spering, Jean-Christophe Spinosi, Jeffrey Tate i Jan Tomasz Adamus.

Krystian Adam (Orfeusz), Miriam Kutrowatz (Eurydyka) i Mark Milhofer (Apollo) © Monika Ritterhaus
Krystian Adam (Orfeusz), Miriam Kutrowatz (Eurydyka) i Mark Milhofer (Apollo) © Monika Ritterhaus

Jako tytułowy Orfeusz polski tenor wystąpi na scenie Opery w Zurychu w maju 2024 roku (17, 22, 25 i 31 maja) oraz czerwcu (2, 6, 8, 11, 16 i 29 czerwca 2024), spektakl zostanie wznowiony w czerwcu 2025 roku. Oprócz Krystiana Adama w produkcji wystąpią: Mirco Palazzi (Caronte/Plutone), Mark Milhofer (Apollo), Miriam Kutrowatz (Euridice), Josè Maria Lo Monaco (La Musica/Messagera/Eco), Simone McIntosh (La Speranza/Proserpina) i Isabel Pfefferkorn (Ninfa), a także Massimo Altieri, Luca Cervoni, Tobias Knaus i Yves Brühwiler.

Kierownictwo muzyczne sprawować będzie włoski dyrygent i klawesynista Ottavio Dantone. W inscenizacji Evgeny’ego Titova autorami scenografii będą Chloe Lamford i Noemi Daboczi, kostiumów Annemarie Woods, reżyserii świateł Martin Gebhardt.

Miriam Kutrowatz (Eurydyka), Simone McIntosh (Prozerpina) i Mirco Palazzi (Pluton) © Monika Ritterhaus
Miriam Kutrowatz (Eurydyka), Simone McIntosh (Prozerpina) i Mirco Palazzi (Pluton) © Monika Ritterhaus

Krystian Adam 25 sierpnia 2024 roku kreować będzie Pana Damazego na festiwalu „Chopin i jego Europa” w koncertowym wykonaniu „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, zespołem Europa Galante dyrygować będzie Fabio Biondi, a wystąpią m. in. Artur Ruciński, Agnieszka Rehlis, Petr Nekoranec, Mariusz Godlewski, Krzysztof Bączyk i Rafał Siwek.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne