REKLAMA

Tenor z Chin, Liang Wei, ze szczęśliwym numerem 7 został zwycięzcą 23. Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie

W tym roku do zmagań scenicznych zgłosiło się 70 śpiewaków, Opera na Zamku wyłoniła 8. W Teatrze Letnim im. H. Majdaniec w Szczecinie widzów-jurorów było ponad 2700. To już 23. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie.

Liang Wei zdobył aż 1080 róż od widzów. Otrzymał tytuł Kawalera de Crescendo. W pierwszej części wykonał utwór „Cisza dokoła” – arię Stefana z III aktu opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, zdobywając uznanie publiczności za wybór polskiego utworu, świetną dykcję i… podjęcie ryzyka. W drugiej części artysta zaśpiewał pieśń neapolitańską „Non ti scordar di me” Ernesta de Curtisa. Drugie miejsce publiczność przyznała Dawidowi Kwiecińskiemu (Polska) – 411 róż, trzecie – Jamesowi Daltonowi Caranowi (USA) – 260 róż. Specjalną nagrodę przyznała też orkiestra Opery na Zamku. Trafiła ona do Jaesunga Kima z Korei Południowej.

Wielki Turniej Tenorów to wydarzenie międzynarodowe. – Od samego początku forma Wielkiego Turnieju Tenorów nawiązywała do średniowiecznych turniejów rycerskich, w których konkurenci rywalizowali w walce o damę swego serca. Tu jednak zbrojny pojedynek zastąpiono orężem wokalnym, a rycerze-tenorzy konkurują ze sobą o jak najlepsze wykonanie pieśni. Kultywowane są dawne zwyczaje – podobnie jak przed wiekami zwycięzcę wybiera publiczność i jest on pasowany na rycerza. W uroczyście odczytanej laudacji składa przysięgę godnego wypełniania śpiewaczych obowiązków (m.in. obiecuje, że nie będzie uczestniczył w tandetnych przedstawieniach). Przed laty, zgodnie z etosem rycerskim, każdy tenor wybierał damę swego serca. W naszym turnieju wszystkie panie są damami serca, a rolę opiekunek tenorów pełnią książęce dwórki, które zbierają od publiczności głosy dla faworyta. Bez wątpienia Wielki Turniej Tenorów jest jednym z najciekawszych letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce. To od początku do końca pomysł Opery na Zamku, który na stałe wpisał się w historię miasta – pisze Andrzej Wątorski w programie.

Liang Wei pochodzi z Jiangsu w Chinach. Jest absolwentem Uniwersytetu Nantong w Chinach i Akademii Muzycznej im. G. Verdiego w Turynie we Włoszech. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów we Włoszech kształcił śpiew pod kierunkiem mezzosopranistki Silvany Silbano. Obecnie kształci się u sopranistki Doroty Radomskiej na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Jako solista jest zapraszany do uczestnictwa w festiwalach i koncertach we Włoszech, Francji i w Kanadzie. Zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Chiny–Rosja, drugą nagrodę w Konkursie Wokalnym Uniwersytet Jiangsu w Chinach i pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Hongkongu. Jest zwycięzcą konkursu Młody Artysta Opery XX wieku w Montrealu w Kanadzie i zdobywcą drugiego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. A. Sari w Polsce. Jest młodym artystą Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a także teatrów muzycznych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

23. Wielki Turniej Tenorów © Bodek Macal, Opera na Zamku
23. Wielki Turniej Tenorów © Bodek Macal, Opera na Zamku

23. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie odbył się 2 września 2023 roku. W poprzedniej edycji zwyciężył Nazarii Kachala.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne