REKLAMA

Artyści, którzy odeszli w 2024 roku. Wspominamy wielkie osobowości, które tworzyły Sztukę.

Ewa Podleś, Delfina Ambroziak, Jadwiga Romańska, Jerzy Marchwiński, Sejii Ozawa, Jerzy Artysz, Wiesław Bednarek, Maurizio Pollini, Romuald Twardowski, Janusz Olejniczak, Jan A. P. Kaczmarek… To tylko niektóre z nazwisk wielkich artystów świata muzycznego, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tych dniach wyjątkowo intensywnie myślimy o tych, którzy nas opuścili.

Jerzy Marchwiński zaliczany był do grona najwybitniejszych polskich pianistów i kameralistów. Jako pianista realizował się przede wszystkim na gruncie kameralistyki. Partnerował wielu wspaniałym polskim artystom, dokonał wielu nagrań. Był także orędownikiem fascynującej idei „Partnerstwa w muzyce”. Zmarł 7 listopada 2023 roku w Miedzeszynie w Warszawie w wieku 88 lat.

Jerzy Marchwiński © Andrzej Świetlik
Jerzy Marchwiński © Andrzej Świetlik

Kariera Orianny Santunione przypadła na lata 60. i 70. XX wieku. Artystka nie dokonała wielu nagrań studyjnych, ale jej sztuka przetrwała dzięki żywym rejestrom jej występów. Specjalizowała się w partiach dramatycznego sopranu, przede wszystkim w repertuarze włoskim. Zmarła 16 grudnia 2023 roku w wieku 93 lat w Casa Verdi w Mediolanie, domu spokojnej starości przeznaczonym dla artystów operowych, miejscu, które otwarte zostało w 1902 roku.

Orianna Santunione © domena publiczna, Wikimedia Commons
Orianna Santunione © domena publiczna, Wikimedia Commons

9 stycznia 2024 roku w Łodzi zmarła Delfina Ambroziak, wspaniała sopranistka, wieloletnia solistka łódzkiego Teatru Wielkiego. W repertuarze miała kilkadziesiąt partii operowych, wykonywała też muzykę oratoryjną i pieśni. Dokonała wielu nagrań płytowych, m. in. dla Polskich Nagrań i Philipsa. W 1984 roku wzięła udział w światowym prawykonaniu kompozycji Wojciecha Kilara „Angelus”. Wielka polska śpiewaczka miała 85 lat.

Delfina Ambroziak © archiwum prywatne
Delfina Ambroziak © archiwum prywatne

Twórczość Romualda Twardowskiego jest bardzo różnorodna, jeśli chodzi o gatunki muzyczne. Kompozytor pisał opery, balety, utwory orkiestrowe i chóralne, jest autorem wielu pieśni. Od 1983 roku był związany ze słynnym Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku. Wybitny polski kompozytor odszedł 13 stycznia 2024 roku w Warszawie w wieku 94 lat.

Romuald Twardowski © Bartek Barczyk, PWM
Romuald Twardowski © Bartek Barczyk, PWM

Ewa Podleś, jedna z najbardziej niezwykłych i charyzmatycznych śpiewaczek naszych czasów odeszła w wieku 71 lat po długiej i ciężkiej chorobie 19 stycznia 2024 roku. Podczas swojej kariery występowała na najważniejszych scenach świata. Słynęła jako niezrównana wykonawczyni w dziełach Rossiniego, Händla i Verdiego, była też wstrząsającą wykonawczynią pieśni. Artystka charyzmatyczna i bezkompromisowa. Niezwykła była jej kariera i niezwykłe były jej interpretacje.

Ewa Podleś jako Tankred, Madryt 2007 © archiwum prywatne
Ewa Podleś jako Tankred, Madryt 2007 © archiwum prywatne

Seiji Ozawa, jeden z najwybitniejszych dyrygentów świata miał 88 lat. Japoński dyrygent pracował m.in.: z San Francisco Symphony, Toronto Symphony Orchestra, Vienna State Opera i Boston Symphony Orchestra, gdzie przez 29 lat pełnił funkcję dyrektora muzycznego. Był laureatem wielu międzynarodowych nagród, takich jak Emmy czy Grammy. Zmarł w Tokio na niewydolność serca 6 lutego2024 roku.

Seiji Ozawa dyryguje Boston Symphony Orchestra © Akira Kinoshita, 1983
Seiji Ozawa dyryguje Boston Symphony Orchestra © Akira Kinoshita, 1983

W poniedziałek, 19 lutego 2024 roku zmarł Zygmunt Zając, wspaniały śpiewak (tenor bohaterski), wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi, a także ceniony lekarz laryngolog, doktor nauk medycznych. Artysta miał 95 lat.

Zygmunt Zając © Chwalisław Zieliński
Zygmunt Zając © Chwalisław Zieliński

Marcin Bronikowski śpiewał na wielu znanych scenach operowych na świecie. Polski baryton w swoim repertuarze miał ponad 40 ról operowych w dziełach Mozarta, Verdiego, Czajkowskiego, Masseneta, Gounoda, Bizeta, Belliniego i Donizettiego. Specjalizował się w lirycznych partiach belcanta. Marcin Bronikowski miał 55 lat. Artysta nagle odszedł w wieku 55 lat, podczas wakacyjnego pobytu w Albanii 29 lutego 2024 roku.

Marcin Bronikowski © archiwum prywatne
Marcin Bronikowski © archiwum prywatne

Maurizio Pollini, legendarny pianista odszedł w wieku 82 lat 23 marca 2024 roku w Mediolanie. W 1960 roku zdobył I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, miał wtedy 18 lat. Koncertował na całym świecie, nagrał wiele płyt, głównie dla wytwórni Deutsche Grammophon. Był także dyrygentem. O śmierci wielkiego artysty poinformował na swojej stronie internetowej mediolański Teatro alla Scala. Maurizio Pollini – czytamy na stronie opery – to jeden z najwybitniejszych muzyków naszych czasów.

Maurizio Pollini w 1960 roku w Warszawie © Mascalo4508, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Maurizio Pollini w 1960 roku w Warszawie © Mascalo4508, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jan A. P. Kaczmarek, wybitny kompozytor napisał muzykę do ponad 70 filmów. Otrzymał Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” w 2005 roku. Zaprojektował instrument „niewkacz”, który istnieje tylko w jednym egzemplarzu. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Dyrektor i twórca Festiwalu Transatlantyk, Jan A.P. Kaczmarek odszedł w Los Angeles 21 maja 2024 roku w wieku 71 lat.

Jan A.P. Kaczmarek © archiwum prywatne
Jan A.P. Kaczmarek © archiwum prywatne

Jerzy Artysz śpiewał na przestrzeni swojej kariery najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych począwszy od wczesnego baroku, poprzez okres klasyczno-romantyczny aż po współczesność. Wykonywał też repertuar oratoryjny. Był cenionym pedagogiem, związanym z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Zmarł 22 lipca 2024 roku w wieku 93 lat w Warszawie.

Jerzy Artysz © archiwum TW-ON
Jerzy Artysz © archiwum TW-ON

Wiesław Bednarek podczas swej wieloletniej kariery śpiewał największe role barytonowe światowego repertuaru operowego. Przez blisko ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występował też za granicą, m. in. na deskach teatrów w Moskwie (Teatr Bolszoj), Wiedniu (Staatsoper), Berlinie (Komische i Staatsoper), Paryżu (Palais des Congres, Théâtre des Champs-Elysées) i Dreźnie (Semperoper). Wybitny polski baryton zmarł 22 lipca 2024 roku.

Wiesław Bednarek © archiwum prywatne
Wiesław Bednarek © archiwum prywatne

Celestina Casapietra, włoska śpiewaczka operowa, występowała na wielu międzynarodowych scenach, śpiewała w La Scali, Operze Bawarskiej, Operze Wiedeńskiej, Teatro Carlo Felice w Genui, Festiwalu w Salzburgu. Przez wiele lat (1965-1993) była solistką Staatsoper Unter den Linden. Nagrała wiele płyt. Celestina Casapietra odeszła w wieku 85 lat w Sori w Ligurii 10 sierpnia 2024 roku.

Celestina Casapietra © domena publiczna
Celestina Casapietra © domena publiczna

O śmierci Jadwigi Romańskiej, legendarnej primadonny Krakowa poinformowała Opera Krakowska. Wybitna sopranistka, występowała na wielu scenach zagranicznych, ale związana była przede wszystkim z Krakowem. Wielka śpiewaczka specjalizowała się w partiach koloraturowych i lirycznych. Odeszła 27 września 2024 roku w wieku 96 lat w Krakowie.

Jadwiga Romańska © Poczet Krakowski
Jadwiga Romańska © Poczet Krakowski

Janusz Olejniczak był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych chopinistów. W 1970 roku był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Występował na najsłynniejszych salach koncertowych całego świata. Nagrał kilkadziesiąt płyt dla wielu wytwórni muzycznych. Jako aktor filmowy wcielił się we Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Wielki artysta odszedł 20 października 2024 roku w Warszawie w wieku 72 lat.

Janusz Olejniczak podczas koncertu © Birmman, domena publiczna, Wikimedia Commons
Janusz Olejniczak podczas koncertu © Birmman, domena publiczna, Wikimedia Commons
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne