REKLAMA

Gabriela Legun na Operaliach. Polska sopranistka weźmie udział w słynnym konkursie wokalnym

Ogłoszono listę uczestników zakwalifikowanych do tegorocznej edycji Operaliów, konkursu założonego przez Plácida Dominga. Konkurs odbędzie się w dniach 15-21 września 2024 roku, w Mumbaju w Indiach. Wśród 32 uczestników znalazła się polska sopranistka Gabriela Legun.

To jeden z najważniejszych konkursów wokalnych na świecie, a jego zwycięzcy stają się wielkimi gwiazdami i mają wspaniałe kariery wokalne. Nagrodzeni to m. in.: José Cura, Joyce DiDonato, Dimitra Theodossiou, Rolando Villazon, Joseph Calleja, Erwin Schrott, Dmitri Korchak, Sonya Yoncheva, Pretty Yende, Ludovic Tézier, Eric Owens, Lisette Oropesa, Olga Peretyatko, John Osborn, Aida Garifullina czy Rosa Freola. Jedynym Polakiem nagrodzonym w tym konkursie jest Arnold Rutkowski, który zdobył w 2009 roku „Culturarte Prize”, była to edycja w Budapeszcie.

W październiku 2022 roku podczas edycji w Rydze I nagrodę otrzymała Juliana Grigoryan, która w czerwcu 2022 roku zdobyła Grand Prix w 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W ubiegłym roku w Cape Town w RPA zwyciężyli francuska sopranistka Julie Roset, oraz południowo-koreański bas Stephano Park.

Pierwsza edycja Operaliów odbyła się w 1993 roku, pomysłodawcą był słynny tenor Plácido Domingo. Laureatami byli wtedy m. in. Inva Mula, Ainhoa Arteta i Nina Stemme. Co roku Operalia organizowane są w innym mieście. Operalia 2024 odbędą się w dniach 15-21 września w The National Centre for the Performing Arts (NCPA) w Mumbaju w Indiach. Pełna lista zakwalifikowanych znajduje się tutaj.

Gabriela Legun © Zbigniew Malak
Gabriela Legun © Zbigniew Malak

Gabriela Legun w ostatnich sezonach występowała na scenach polskich teatrów operowych, m. in. Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Śląskiej, Operze Bałtyckiej i Operze Wrocławskiej. W repertuarze ma takie partie jak m. in. Hanna w „Strasznym dworze”, Adina w „Napoju miłosnym”, Donna Anna w „Don Giovannim” tytułowa Łucja z Lammermoor, Micaëla w „Carmen”, Magda w „Jaskółce” i Mimi w „Cyganerii”. W ostatniej premierze „Balu maskowego” w Bytomiu wykonała spodenkową partię Oscara. Partię Paminy w „Czarodziejskim flecie” śpiewała w słynnej realizacji Barry’ego Kosky’ego w Warszawie, w Teatro Regio di Torino i Komische Oper w Berlinie. W marcu 2024 roku zadebiutowała jako Cristina i Virginia w operowym pasticciu „Rewolucja” i „Nostalgia” w reżyserii Krystiana Lady na scenie słynnego belgijskiego teatru La Monnaie/De Munt. Kilka dni temu, 7 czerwca 2024 roku kreowała Micaëlę w „premierze w „Carmen” w reżyserii Pawła Szkotaka i pod muzyczną dyrekcją Yaroslava Shemeta na scenie Opery Bałtyckiej. Jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu.

Operalia 2024. Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu © materiały prasowe
Operalia 2024. Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu © materiały prasowe
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne